Blog
Jak efektywnie brać udział w konferencjach?
Szef wysyła Cię na konferencję marketingową a może sam się na nią zapisujesz? Oto kilka najważniejszych zasad jakimi warto się kierować przy wyborze konferencji oraz podpowiedzi jak najefektywniej brać w nich udział.
Prelegenci
W branży marketingowej na wielu konferencjach występują ci sami prelegenci („wiecznie te same mordy”). Warto czasami dwa razy w roku wysłuchać tego samego eksperta pod warunkiem, że będzie miał znacząco różniące się od siebie wystąpienia. Jeśli jednak wystąpienia są takie same lub bardzo zbliżone – to szkoda czasu.
Prelekcje równoległe
Każdemu bywalcowi konferencji na których odbywają się równolegle dwie i więcej ścieżki tematyczne czasami trudno zdecydować się, która jest najważniejsza. Efekt oczywisty: bieganie między salami. Warto przed zapisaniem się na konferencję upewnić się, że będzie możliwość obejrzenia prelekcji na których się nie było w terminie późniejszym czy to na platformie YouTube czy za pośrednictwem innych narzędzi.
Przygotowanie do konferencji
Uczestnicząc w konferencji mamy najczęściej 2 cele. Pozyskanie nowej wiedzy i inspiracji oraz nawiązanie nowych kontaktów i podtrzymanie starych. Proporcje dla różnych osób są różne zgodnie ze znaną zasadą Pareto 20:80 lub 80:20. Jednak bez względu na to jaki jest cel naszego udziału w konferencji warto pamiętać o paru zasadach:
- Sprawdź bio prelegentów oraz tematy ich prezentacji. Przed wyjściem na konferencję przygotuj pytania a zadając je na forum, przedstaw się z imienia i nazwiska oraz firmy którą reprezentujesz np. agencji marketingowej. Pamiętaj, że prelegenci w większości przypadków bardzo lubią ciekawe pytania. Zagraniczni prelegenci są wręcz zaskoczeni jeśli ich nie ma – bo pytania od uczestników to dowód na to, że wykład był ciekawy i pobudził audytorium do dalszego zgłębienia tematu.
- Jeśli chcesz być przez prelegenta zapamiętany i planujesz zadać pytanie nie chowaj się w ostatnich rzędach. Usiądź w pierwszym jeśli jest taka możliwość.
- Nie krępuj się podejść do prelegenta po zakończonej prezentacji żeby z nim porozmawiać. Właściwie się nie zdarza się aby prelegent nie poświęcił chwili czasu na rozmowę. Nawet najwybitniejsi eksperci chętnie porozmawiają bo dla nich ważna jest również informacja zwrotna od słuchaczy.
- Nie zapomnij o wizytówkach. Na każdej konferencji jest możliwość nawiązana nowych znajomości. Są przerwy, kolejki po kawę czy stoliki lunchowe do których można się przysiąść. Nie zasłaniaj się nieodebranymi telefonami, sprawdzaniem poczty na smartphone czy przeglądaniem Facebooka i Twittera. Nawet najbardziej nieśmiała osoba przy odrobinie dobrej woli jest w stanie poznać parę nowych osób. Wystarczy chcieć.
- Jeśli idziesz na konferencję ze znajomymi nie przebywaj z nimi przez cały czas bo nie poznasz nowych osób. To oczywiste ale wato przypomnieć.
- Podziel się swoimi wrażeniami po konferencji z organizatorami. Wypełnij ankietę, oceń prelegentów.
- Dziel się swoją wiedzą z konferencji ze współpracownikami, znajomymi z branży czy klientami. Niech poziom wiedzy marketingowej będzie jak najwyższy w dobrze pojętym interesie nas wszystkich.
Foto: Anton Repponen
Tagi
zobacz inne
O tym, że posiadanie profilu w mediach społecznościowych jest dla marek ważne nie trzeba już nikogo przekonywać. O tym, że profil musi być prowadzony ciekawie oraz w sposób angażujący również nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Ale czy to wszystko zapewni nam sukces? Niekoniecznie.
WięcejWiele firm na swoje profile w mediach społecznościowych. Mają je galerie handlowe, mają zakłady produkcyjne, mają hotele i restauracje, drukarnie, agencje marketingowe czy agencje PR. Jednak samo posiadanie profilu w mediach społecznościowych nie gwarantuje sukcesu. To oczywiste ale warto o tym mówić.
Więcej