Inny świat. Chiny oczami marketera.

Sporo polskich firm coraz chętniej i z większa pewnością spogląda na chiński rynek. I są to zarówno firmy zainteresowane eksportem na tamtejszy rynek jak i importem. Warto pamiętać, że kultura biznesowa, zasady współpracy oraz oczywiście działania marketingowe bardzo się różnią od tych do jakich jesteśmy przyzwyczajeni.

Chińską Republikę Ludową zamieszkuje ponad 1,5 miliarda ludzi. Każdego dnia generują miliardy transakcji. Czemu choć część z nich nie ma trafić po polskich przedsiębiorców? Ze względu na fakt, iż rynek chiński jest olbrzymi jest również bardzo zróżnicowany – w kontekście wymagań i oczekiwań konsumentów. Inne będą mieli mieszkańcy północy, inne południa, inne mieszkańcy wielkich historycznych aglomeracji a inne mieszkańcy nowo powstałych ośrodków gdzie większość to napływowi mieszkańcy prowincji. Oczywiście olbrzymie jest też rozwarstwienie społeczne – nabywców znajdą zarówno producenci wyrobów luksusowych (ekskluzywnych) jak i dóbr pierwszej potrzeby. W Chinach mieszka również spora, choć rozproszona społeczność ekspatów – ludzi z każdego zakątka naszego globu. Wchodząc na rynek chiński warto doskonale się do tego przygotować i realizować swoje działania nie tylko etapami ale również we współpracy z lokalnymi agencjami marketingowymi. Dlaczego?

Chiński rynek mediowy jest bardzo zróżnicowany. Wszystkie media podlegają kontroli ze strony państwa. Kreacje graficzne które przygotowywałyby nasze agencje brandingowe na tamtejszym rynku mogą się nie tylko nie sprawdzić. Mogą być wręcz dla tamtejszych odbiorców obraźliwe lub niestosowne.

Pierwszy przykład z brzegu to symbolika kolorów. Diametralnie inna niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni. Kolor biały przypisany jest tradycyjnie do żałoby, smutku, klęski. Kolor niebieski kojarzy się z czystością, naiwnością czy melancholią. Z kolei żółty – kiedyś identyfikowany tylko i wyłącznie z cesarzem (i najbliższą rodziną) dzisiaj jest kolorem kojarzącym się z pornografią.

Jednak symbolika czy odbiór kolorów to tylko wierzchołek góry z jaką muszą się zmierzyć firmy wchodzące na tamtejszy rynek i chcące się tam promować swoje produkty bądź usługi.

W Chinach nie funkcjonują właściwie żadne znane nam potęgi internetowe takie jak np. Google (od 1 kwietnia 2017 roku Google wejdzie na rynek chiński www.google.cn), Facebook, Twitter czy YouTube. Wszystkie te serwisy mają swoje odpowiedniki lokalne. Profile w mediach społecznościowych więc najlepiej by prowadziły tamtejsze agencje social media na tamtejszych platformach.

Zdecydowanie największymi graczami na Chińskim rynku są Alibaba (e-commerce), Tencent (social media) oraz Baidu (wyszukiwarka i portale).

Warto przyjrzeć się nieco bliżej mediom społecznościowym. Serwis QQ (firma Tencent) to obecnie ponad 850 milionów użytkowników!!. Tak to więcej niż Linkedin, Twitter czy Instagram razem wzięte. Robi wrażenie, prawda? A pozostałe platformy? QZone (odpowiednik znanych nam Instagrama i Facebooka) to 755ml użytkowników, Siena Weibo (odpowiednik Facebooka i Twittera) to 600ml użytkowników, WeChat (mikro messenger) to 468ml użytkowników, Pengyu to 261ml użytkowników, 51.com (społeczność graczy) to 200 milionów użytkowników, RenRen (odpowiednik Facebooka) to 195ml użytkowników, serwis randkowy Jiayuan to społeczność 120 ml użytkowników.

Chińscy internauci spędzają średnio w mediach społecznościowych 90 minut dziennie. W USA średni dzienny czas jaki jest spędzany na poszczególnych portalach społecznościowych to: 40 minut na YouTube, 35 minut na Facebooku, 25 minut na Snapchacie, 15 minut na Instagramie oraz 1 min. na Twitterze. Same produkty Facebooka, czyli portal oraz Instagram to w sumie 50 minut*. Jaki z tego wniosek? Media społecznościowe to trend globalny, więc chcąc wejść na rynek chiński warto planując kampanię marketingową nie zapomnieć o tym kanale komunikacji. W przyszłości czas spędzony w mediach społecznościowych będzie tylko rósł.

W Chinach, tak jak na całym świecie coraz większy % w sprzedaży stanowi e-commerce. W 2015 roku wartość transakcji to ponad 670 miliardów dolarów i był to wzrost aż o 41% w stosunku do roku poprzedniego. Warto więc zastanowić się, chcąc podbić rynek chiński właśnie nad działaniami poprzez największe sieci e-commerce.

Wnioski.
Chcąc rozwijać firmę warto przyjrzeć się dokładniej rynkowi chińskiemu, jednak do współpracy i promocji naszych towarów na tamtejszym rynku warto współpracować z lokalnymi, poleconymi agencjami marketingowymi.*https://socialpress.pl/2017/03/ile-czasu-poswiecamy-w-ciagu-naszego-zycia-na-social-media/

Dnia mar 29, 2017

Facebook

Archiwum

Tagi

Vivaldi
KeyK Project Poleca Blog
Od IT po targi ślubne. Poznaj ciekawe wydarzenia targowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wiele się mówi o Zjednoczonych Emiratach Arabskich a w szczególności o Dubaju w ostatnich latach. Wiele firm chciałoby wejść na tamtejszy rynek mając w perspektywie ekspansję na rynki regionu na których mieszka ponad miliard mieszkańców.

Więcej
Łączenie umysłów, liczenie zysków. Expo 2020 w Dubaju.

Światowa wystawa EXPO po raz pierwszy odbędzie się w Dubaju. Zaplanowano, że wystartuje 20 października 2020 roku i potrwa do 10 kwietnia 2021 roku. Będzie to światowa wystawa jakiej jeszcze świat nie widział. Naprawdę, nie ma w tym przesady.

Więcej
Zapraszamy na Bloga

Adres korespondencyjny:

KeyK Project Marketing&Media
ul. Chwarznieńska 158A
81-601 Gdynia
tel. 58 351 31 11
tel.kom. 660 78 47 38

Siedziba firmy:

TRITUM Business Park
Al. Zwycięstwa 241/12
81-521 Gdynia

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez KeyK Project z siedzibą w Gdyni przekazanych przeze mnie danych osobowych, w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku „o ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2002 roku, Nr 101 poz. 926 t.j. z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, że jestem uprawniony(a) do dostępu do swoich danych i ich poprawiania, że podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne. Mam prawo ją cofnąć w dowolnym momencie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Zapoznałem się z Klauzulą informacyjną. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem jest KeyK Project z siedzibą w Gdyni. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności.
Powrót