Public Relations. Fakty i mity.

Public Relations to działania, które zyskują coraz większe znaczenie w działaniach marketingowych nie tylko dużych firm ale również MŚP. Jednak nadal wśród managerów i właścicieli firm pokutuje wiele mitów związanych z tą formą działań marketingowych. Czas je obalić!

Czym jest Public Relations pisaliśmy już na naszym blogu w artykule „Co to jest PR” (czytaj >>). Czas na bardzo szczerą odpowiedź czego firmy mogą się po działaniach PR spodziewać a czego nie. Im szybciej managerowie to zrozumieją tym lepiej i mniej będzie nieporozumień czy niejasności na linii klient – agencja marketingowa.

  1. Działania PR to nie działania sprzedażowe! Planując wysyłkę informacji prasowych do mediów, analizując następnie publikacje nie spodziewaj się urywających się telefonów i dzikich tłumów szturmujących lokal (sklep, hotel, restaurację itd.). Media relations to działania budujące wizerunek firmy/marki a nie sprzedające przysłowiowy pęczek pietruszki.

  2. Skrzynki w redakcjach puchną od informacji prasowych które są informacjami sprzedażowymi. Nie są one publikowane. W działaniach sprzedażowych wspiera firmy dział reklamy a nie redakcja. Nie należy mylić pojęć.

  3. Działania media relations to proces który musi trwać. Tak jak nie zbudowano Rzymu w tydzień tak nie wypromujesz marki w tydzień. Bez względu na przeznaczony na to budżet. Aby naprawdę móc powiedzieć czy działania media relations są skuteczne powinny trwać nie krócej niż rok. Rok intensywnej, przemyślanej pracy z bardzo dobrą, kreatywną agencją PR lub agencją marketingową.

    Przykład z naszego portfolio. Działania media relations usług skierowanych do kierowców. Czas trwania kampanii: 12 miesięcy, publikacje w mediach branżowych co miesiąc. Ekwiwalent reklamowy na poziomie 1,5ml złotych. Oprócz kampanii PR realizowane były liczne działania sprzedażowe (kampanie reklamowe). Efekt łączonych działań PR i reklamowych: rozpoznawalność na rynku na poziomie 10%.

  4. Działania PR to nie tylko współpraca z mediami to również miedzy innymi wysyłka newsletterów. Interesujących, ciekawych, inspirujących, niosących wartość dla odbiorcy. W ten sposób również buduje się wizerunek firmy. Nie nachalnej i mówiącej „kup, kup, u mnie kup, u mnie najtaniej” tylko budującej więź z klientem. Oczywiście – wszystko zależy od tego, jaki jest cel newsletterów. Sklepy internetowe wysyłają newslettery w większości sprzedażowe a firmy oferujące usługi B2B, w szczególności wysokospecjalistyczne tą drogą iść nie powinny.

  5. Media społecznościowe to też cześć działań PR. I mitem jest, że są darmowe. Aby użytkownicy chcieli komunikować się z marką za pośrednictwem platform społecznościowych marka MUSI im coś zaoferować. Merytorycznego, wesołego, ciekawego, zaskakującego, intrygującego ... O uwagę użytkownika walczy wiele marek. Warto wiec zadać sobie pytanie dlaczego właśnie z Twoją marką fan ma wejść w interakcję? Aby profil był chętnie odwiedzany a posty komentowane musi by prowadzony przez osobę która się na tym zna. A ta osoba za darmo pracować nie będzie i z przysłowiowe 500zł też nie. Przygotowanie jednego postu to czasami parę godzin pracy. Żeby dotrzeć przekazem do odpowiedniej ilości osób też trzeba za posty promowane zapłacić (np. w przypadku FB). Warto prowadzenie mediów społecznościowych powierzyć dobrej agencji social media czy agencji Public Relations lub własnemu, cyklicznie szkolonemu pracownikowi.

  6. "A może weźmiemy do współpracy jakiegoś blogera. Oni za darmo pracują, prawda?”. Nie. Znani i cenieni blogerzy za darmo dla firm komercyjnych nie pracują. Oni ze swoich blogów żyją, to jest ich źródło utrzymania.

Można jeszcze długo wymienić mity jakie nadal pokutują wśród przedsiębiorców. Pamiętajmy jednak o jednej prawdzie. Cytując klasyka (Milton Friedman): „Nie ma darmowych obiadów”. Za wszystko trzeba wcześniej czy później zapłacić.

Jaki wniosek? Jeśli upierasz się, że działania PR mają sprzedawać to czas najwyższy zmienić punkt widzenia. Działania marketingowe Twojej firmy powinny być prowadzone wielotorowo. Jeden z torów to oczywiście działania czysto sprzedażowe, pozyskiwanie nowych czy utrzymanie kontaktu z dotychczasowymi klientami itd. Jednak firm oferujących takie same/zbliżone usługi bądź produkty jak Twojej firmy jest wiele. Tylko marki które konsekwentnie i w sposób długofalowy budują swój wizerunek wygrają. Dlaczego? Bo zbudują ze swoimi klientami/użytkownikami więź której Ty – skupiony tylko i wyłącznie na sprzedaży nigdy nie stworzysz. Dlatego warto inwestować w przemyślane, długofalowe działania PR.

Dnia kwi 10, 2017

Facebook

Archiwum

Tagi

Vivaldi
KeyK Project Poleca Blog
Od IT po targi ślubne. Poznaj ciekawe wydarzenia targowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wiele się mówi o Zjednoczonych Emiratach Arabskich a w szczególności o Dubaju w ostatnich latach. Wiele firm chciałoby wejść na tamtejszy rynek mając w perspektywie ekspansję na rynki regionu na których mieszka ponad miliard mieszkańców.

Więcej
Łączenie umysłów, liczenie zysków. Expo 2020 w Dubaju.

Światowa wystawa EXPO po raz pierwszy odbędzie się w Dubaju. Zaplanowano, że wystartuje 20 października 2020 roku i potrwa do 10 kwietnia 2021 roku. Będzie to światowa wystawa jakiej jeszcze świat nie widział. Naprawdę, nie ma w tym przesady.

Więcej
Zapraszamy na Bloga

Adres korespondencyjny:

KeyK Project Marketing&Media
ul. Chwarznieńska 158A
81-601 Gdynia
tel. 58 351 31 11
tel.kom. 660 78 47 38

Siedziba firmy:

TRITUM Business Park
Al. Zwycięstwa 241/12
81-521 Gdynia

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez KeyK Project z siedzibą w Gdyni przekazanych przeze mnie danych osobowych, w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku „o ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2002 roku, Nr 101 poz. 926 t.j. z późn. zm.). Przyjmuję do wiadomości, że jestem uprawniony(a) do dostępu do swoich danych i ich poprawiania, że podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne. Mam prawo ją cofnąć w dowolnym momencie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Zapoznałem się z Klauzulą informacyjną. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem jest KeyK Project z siedzibą w Gdyni. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności.
Powrót